TRPASLIČÍ PINČ (MALÝ HLADKOSRSTÝ PINČ)
Malý hladkosrstý, nebo také německý pinč, trpasličí pinč, u nás velmi dobře známý spíše jako „srnčí ratlík“ je, jak už název napovídá, docela drobný pes. Nenechte však se zmást jeho velikostí! V malém tělíčku se skrývá velké srdce a velká osobnost.
Historie plemene
O původu pinče nemáme mnoho informací. Přestože se ví, že v 19. stol. bylo chováno mnoho těchto psů a jejich chov probíhal v Německu a ve Skandinávii už po několik století, samostatným plemenem se malý hladkosrstý pinč stal až v roce 1895, kdy vznikl Německý klub chovatelů pinčů.
Ve 20. letech minulého století bylo plemeno dovezeno do USA, kde si rychle získalo velkou popularitu a brzy na to i vlastní klub. U nás bylo na vrcholu své slávy za první republiky. V této době se chov orientoval na zmenšování pinče. Na výstavách se dávali za vzor ti nejmenší psi, často i s jasně patrnými znaky degenerace. Například lysé uši, vypoulené oči, podsazené nohy, roztřesená postava, hlava ve tvaru jablka a jiné.
Chov „srnčích ratlíků“ je dnes zaměřený na udržení vyvážené stavby těla, které má být silné a svalnaté. Cílem chovu není produkovat malé a často nemocné „třasořitky“, ale zdravé a použitelné psy.
Charakter plemene
Malý ratlík je pes, který je svou velikostí přímo ideální do města a do bytu. Je malý, milý a přítulný. Navíc je skvělý hlídač a jeho štěkot rozhodně předčí kdejaký alarm. Rozhodně se nenechá uplatit, k cizím je dost nedůvěřivý. Jinak je to dostatečně sebevědomý a vyrovnaný rodinný a společenský pes.
Jeho malý vzrůst mu nebrání být velkým bojovníkem a sportovcem. Sport, jakým je například agility, dogdancing atd., kde může uplatnit svoji hbitost, rychlost a hravost, je pro něj přímo ideální. Když se na vašem pozemku vyskytne nevyžádaná návštěva, můžete si být jistí, že se o tom ihned dozvíte nejen vy, ale pravděpodobně i nejbližší sousedé. To může být výhoda i nevýhoda.
Pes se jednoduše a ochotně cvičí, je ho k tomu potřeba vést s důsledností už od mládí, ale výsledek určitě stojí za to. Ne každé malé plemeno je tak ochotné k práci, jako právě malý hladkosrstý pinč.
Popis
Charakteristický znak plemene udávají už různé přívlastky
v několika používaných názvech(trpasličí, malý, miniaturní). Dnes má ideální pes výšku 25 – 30 cm a váhu 4 –
6 kg. Srst podle standardu má být: krátká a hustá,
hladce přiléhající a lesklá, bez lysin. Rozlišujeme 2 barevné typy:
„selfcolored“/jednobarevní
- jelení červená, červenohnědá až tmavě červenohnědá
„black and
tan“/černí s pálením - lesklá černá s červenými nebo hnědými
znaky
Hlava je přiměřeně velká, oči tmavé a ováné: uši
do písmene V, převislé. Nos a pysky musí
být černé.
Tělo je čtvercového rámce, nohy jsou silně
osvalené. Pro plemeno je typický prostorný, uvolněný, plynulý klus. Pohyb je
harmonický, jistý, plný síly a plynulý, s dobrou délkou kroku.
Od r. 1995 se ocas a uši netupírují.
Základní péče
Co se týče péče o srst, nejsou s ratlíkem žádné velké starosti. K vyčesávání srsti je nejlepší gumový kartáč, srst se „leští“ vlhkou látkou. Pokud chcete chovat pejska v bytě, jistě tuto jednoduchou „údržbu“ oceníte. Po příchodu z procházky stačí vzít namočenou žínku a psovi jednoduše otřít tlapky.
Každý zná přísloví „třást se jako ratlík“. Domnívám se, že souvisí s již zmiňovanou miniaturizací plemene, která se projevovala mnoha nepříjemnými vedlejšími efekty, včetně třesení – příliš malí psi s horším krevním oběhem v chladném počasí trpěli.
Dnešní psi stejného plemene jsou vůči počasí mnohem odolnější. Je dokonce možné je chovat celoročně venku, pokud mají stále k dispozici teplé, suché a závětrné místo. Pro společenské plemeno je pochopitelně příjemnější a přirozené sdílet příbytek s lidmi.
Plemenný standard
Číslo standardu: č.185
/ 18. 04. 2007 / GB
Země původu: Německo
Zařazení v FCI: FCI II. Pinčové a knírači, molossoidní plemena,
švýcarští salašničtí psi
Sekce 1: Pinčové a
knírači
Pracovní zkouška: Ne
Oficiální zkratka v ČR: MHP
Názvy plemene: (Srnčí) Ratlík,
Zwergpincher, Miniature Pincher, Malý německý pinč, Malý hladkosrstý pinč,
Trpasličí pinč
Komentáře
Přehled komentářů
mame malu bibku a ta caka male steniatko toho druhu kolko bude trvat kym sa narodi prosim napiste mi na email - adike14@centrum.sk je to naliehave
MALINKÉ
(DANA, 10. 3. 2010 17:46)M MÁME ENKU lILLI JE TO MALÉ ZLATÉ ŚTENIATKO KTORÉ SA RADO HRÁ. ALE JU MÁME VŚETCI RADI LEN RATLÍKY SÚ TAKÉ BOJAZLIVE ALE AJ ÚTOĆIACE. ALE SÚ STRAŚNE ZLATÉ
Dotaz
(Eva Bernardová, 8. 5. 2009 14:30)Dobrý den,mám fenečku malého pinče.Jsou jí čtyři roky.Chtěla bych jí nechat nakrýt .Jen nevím psa někde v okolí.Mohli byste mi,prosím,poradit.Je bez PP.Děkuji.Eva Bernardová,Svobodín 22 Dolní Bousov (okr.Mladá Boleslav).
Malý trpasličí pinč-srnčí ratlík
(Marunka 95, 22. 2. 2009 15:56)Je to úžasné, jak to tady máte o tomto plemeni všecičko napsané! My takového ratlíčka máme taky a musím plně odsouhlasit jeho vlastnosti a zvyky. Je to skutečně krásné zvířátko.
moja mala biibka
(adko, 27. 3. 2011 20:13)